XI Drużynowy Turniej Szaradziarski „Ekipiada”

17 grudnia 2019

30 listopada i 1 grudnia w Gościńcu Wiecha w Kawęczynie odbył się XI Drużynowy Turniej Szaradziarski „Ekipiada” zorganizowany przez Grodziski Klub Szaradzistów „Edyp”.

W dwudniowych zmaganiach szaradziarskich uczestniczyło 13 trzyosobowych zespołów reprezentujących 10 klubów szaradzistów. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy stawili się tak licznie na tegoroczną „Ekipiadę” w Kawęczynie.

Rozegraliśmy 6 rund. W sobotę odbyły się rundy: sztafetowa, meczowa, potokowa i niepoprawna, natomiast w niedzielę uczestnicy zmierzyli się z wielką jolką i zestawami rundy bingo.

Przed rozpoczęciem turnieju wszystkie drużyny otrzymały szczegółowy opis poszczególnych rund. Pozwoliło nam to znacznie skrócić odstępy między faktycznym startem kolejnych etapów.

Do dyspozycji mieliśmy dwie sale.

W tej jedliśmy, piliśmy kawę, biesiadowaliśmy do późna…

…a w tej rozgrywane były kolejne rundy.

Nie wiem, czy ktoś jeszcze pamięta, ale dwa lata temu obie sale oddzielone były jedynie kotarą. Teraz są tutaj zamontowane drzwi (widoczne poniżej), które (jak to drzwi) część dźwięków przepuszczają, a część nie. Zabawnie było obserwować w czasie rundy bingo, jak zawodnicy piszący reagują na komentarze reszty drużyny, zupełnie nieświadomej, że wszystko słychać.

Ponieważ było nas dużo (trzy ekipy więcej niż dwa lata temu), część stołów „krążyła” między obiema salami.

Przemieszczało się również jury, które mimo skromnego dwuosobowego składu (Staszek Wójtowicz i Bogdan Kęsy) i braku osobnego pomieszczenia, pracowało bardzo efektywnie. Jedynie rundę niepoprawną sprawdził duet Leszek Rydz i Arek Dybała (z moim drobnym wsparciem), za co bardzo serdecznie dziękujemy!

Zawodnicy mierzyli się z zadaniami Magdaleny i Stanisława Wójtowiczów oraz Zdzisława Łosia. Cóż, robiłam co w mojej mocy i w ciągu ostatnich miesięcy ułożyłam więcej zadań, niż kiedykolwiek wcześniej, ale to i tak był zaledwie ułamek potrzeb. Staszek jest autorem zdecydowanej większości zadań diagramowych, a także wszystkich drobnych form: homonimów, anagramów, metagramów, palindromów i większości rebusów. Ponadto narysował wszystkie diagramy i złożył komplet zestawów. Czasem dzieliliśmy się pracą: on ułożył wielką jolkę, ja napisałam określenia i zrobiłam korektę.

Ogromne podziękowania należą się Zuzi, która opracowała wszystkie rebusy, wkładając w to dużo czasu i serca.

Już pierwszego dnia mieliśmy trzech różnych zwycięzców rund. Rundę sztafetową i rundę meczową wygrał zespół Kon-Tiki 1, rundę potokową zespół Agora 1 (z bonusem za rozwiązanie kompletu zadań przed czasem), zaś rundę niepoprawną ekipa Kundelki+. Po sobotnich zmaganiach prowadziła drużyna Kon-Tiki 1 przed Agorą 1 i Kundelkami+.

W rundzie niepoprawnej tradycyjnie było sporo rozwiązań alternatywnych, niektóre z nich zostały uznane.

To rozwiązanie nie znalazło aprobaty w oczach jury, ale moim zdaniem zasługuje na pokazanie.

W niedzielę zmagania rozpoczęliśmy od rozwiązywania wielkiej jolki. Najlepiej poradził sobie z nią zespół Kon-Tiki 1, który oddał diagram przed upływem regulaminowego czasu i gdyby nie jeden błąd (trudne słowo z literą poza skrzyżowaniem), zyskałby dodatkowe punkty bonusowe.

Na zakończenie odbyła się runda bingo, którą również wygrał zespół Kon-Tiki 1.

Po podliczeniu wszystkich wyników okazało się, że w XI Drużynowym Turnieju Szaradziarskim tryumfowała ekipa Kon-Tiki 1, wyprzedzając Agorę 1 i Pyrrus 1.

Zwycięska drużyna Kon-Tiki 1 w składzie: Maciej Gąska, Przemysław Ketner i Dawid Kupiec

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
1. Kon-Tiki 1 ( Maciej Gąska, Przemysław Ketner, Dawid Kupiec) – 576,21 pkt.
2. Agora 1 (Paweł Kustroń, Marcin Radoń, Michał Staroń) – 521,16 pkt.
3. Pyrrus 1 (Zbysław Pieczyński, Norbert Stawik, Agnieszka Warwas) – 506,58 pkt.
4. Kundelki+ (Barbara Bałka, Arkadiusz Dybała, Leszek Rydz) – 493,63 pkt.
5. Ariada (Krzysztof Lofek, Krystyna Moś, Kamil Wereszczyński) – 482,51 pkt.
6. Edyp 1 (Adam Biniszewski, Jerzy Dymek, Maciej Pac) – 445,54 pkt.
7. Arara (Leszek Januszewski, Sławomir Koszelew, Andrzej Niwiński) – 364,27 pkt.
8. Kon-Tiki 2 (Anna Maria Ketner, Janusz Plenkiewicz, Małgorzata Porowska)– 358,94 pkt.
9. Enigma (Tomasz Cerk, Grzegorz Chomicz, Marian Chylewski) – 283,52 pkt.
10. Pyrrus 2 (Beata Grochowska, Emil Kędziora, Małgorzata Antczak-Kęsy) – 268,06 pkt.
11. Luks (Anna Szypulska-Dybała, Agnieszka Wrona, Józef P. Wrona) – 239,19 pkt.
12. Agora 2 (Tadeusz Basiaga, Wacław Frydrych, Marek Kawałek) – 227,77 pkt.
13. Edyp 2 (Anna Dziubińska, Andrzej Gołębiewski, Stanisław Olszewski) – 209,58 pkt.

Komplet wyników z poszczególnych rund znajduje się poniżej.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody (książki, gry planszowe) ufundowane przez Grodziski Klub Szaradzistów „Edyp”, a trzy najlepsze ekipy dodatkowo zestawy nagród ufundowane przez Redakcję „Rozrywki”.

Nie ustrzegliśmy się niestety błędów. Przepraszam za wszystkie niedociągnięcia i pomyłki, a zwłaszcza za błąd w trzecim zestawie bingo (jedno pole błędnie oznaczone kolorem). Przepraszam szczególnie Andrzeja (z Arary) i Kamila (z Ariady), którzy rozwiązali poprawnie cały zestaw, ale mieli wątpliwości i nie zdecydowali się na przerwanie rundy.

Taki błąd boli. Zwłaszcza, że runda bingo zaczęła się bardzo efektownie za sprawą Leszka Rydza, który rozwiązał pierwszy zestaw tej rundy w 4 minuty i 57 sekund (!). Bardzo żałuję, że nie mamy tego na nagraniu, ale spotkałam się z tak negatywną reakcją (bo RODO i te sprawy), że zrezygnowałam.

Przed ogłoszeniem wyników końcowych tegorocznej „Ekipiady” nastąpiło podsumowanie pierwszej edycji Klubowego Pucharu Edypa.

Adam Biniszewski, prezes Grodziskiego Klubu Szaradzistów „Edyp” z Klubowym Pucharem Edypa 2019

Bardzo przyjemnie było zobaczyć Adasia dzierżącego ten puchar. Gratuluję wszystkim moim klubowym kolegom i koleżankom. Wiem, że wiele osób zmobilizowaliśmy do większej aktywności w trakcie sezonu („skoro jest ten puchar, to jeżdżę”), a przecież o to właśnie chodziło.

W imieniu pomysłodawców Klubowego Pucharu Edypa dziękuję za wszystkie uwagi, zastrzeżenia i miłe słowa pod adresem tej inicjatywy.

Na zakończenie chciałabym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować: wszystkim uczestnikom za przybycie, Bogdanowi Kęsemu za pracę w jury, Redakcji „Rozrywki” i klubowi „Edyp” za ufundowanie nagród oraz właścicielom Gościńca Wiecha za ciepłe przyjęcie i gościnę.

Poniżej znajduje się komplet zadań z turnieju oraz galeria zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *